Leukocytblodantal - avkodning hos vuxna och barn, normen

Från artikeln lär du dig vad leukocytblodet är och avkodningen av analysindikatorerna hos vuxna och barn. Vad betyder avvikelser och hur man förbereder sig för analys.

Tack vare blodprov kan läkaren ta reda på mycket användbar och viktig information om patientens hälsotillstånd. Studien av en indikator som kallas leukocytformeln utförs för att bestämma typen av sjukdom, karaktären av dess förlopp, utvecklingen av komplikationer och upprättandet av preliminära prognoser för sjukdomen.

Vad är leukocytformel?

Leukocytformel är en viktig indikator på det numeriska förhållandet mellan alla typer av leukocyter, beräknat i procent, baserat på undersökningen av ett färgat utstryk. Leukoformeln är en integrerad del av den omfattande analysen av UAC. Det bestäms i perifera blodprover på flera sätt:

  1. Mikroskopi av blod från ett finger - räkning görs manuellt genom mikroskopisk undersökning.
  2. Studie av blod från en ven - räknar på automatiserade sätt.

Leukocyter, på grund av skillnaden i cellstorlek, har en specifik plats i testmaterialet: neutrofiler, basofiler och eosinofiler är belägna vid kanterna och lymfocyter med monocyter finns i den centrala delen av smet.

Typer av leukocyter i leukogrammet

  1. Eosinofiler upptäcks i allergier, parasitiska invasioner, infektiösa och autoimmuna sjukdomar, liksom i cancer.
  2. Neutrofiler hjälper till att bekämpa akuta infektioner genom att förstöra cellmembranen hos patogena mikroorganismer och deras ytterligare fagocytos (infångning och förstörelse av främmande celler). De är uppdelade i:
  • Myelocyter (begynnande) och metamyelocyter (unga) celler bör inte finnas i normala prover. Visas endast med allvarliga smittsamma patologier eller blodsjukdomar, åtföljd av hämning av benmärgs hematopoetiska funktion.
  • Stab (ung) - deras antal börjar växa med bakterieinfektioner, när segmenterade neutrofiler inte klarar av deras uppgift.
  • Segmenterade celler (mogna) - kvantitativt överlägsna över resten. Behövs för immunsystemets normala funktion.
  1. Lymfocyter är ett slags rengöringsmedel: de hittar, identifierar och förstör antigener och bidrar också till att kroppen bildar ytterligare antikroppar för att säkerställa immunminnet (memorering och snabb igenkänning av främmande medel).
  2. Monocyter - deras huvudsakliga uppgift är att absorbera och bearbeta döda celler, bakteriella, virala etc. medel, atypiska celler, skräp från sina egna fagocyter, etc..
  3. Basofiler - den exakta funktionen hos dessa celler har inte studerats på ett tillförlitligt sätt. Det är känt att de reglerar allergiska reaktioner och blodproppar. Aktiveras när ett fokus för inflammation uppstår.

Plasmaceller (plasmaceller) är väsentliga för produktion av antikroppar. Normalt är de tillåtna i analysen hos barn, men hos vuxna borde de inte vara det. Plasmacyter uppträder endast under akut patologi.

Vad indikerar leukocytformeln?

Denna analys är informativ för diagnostik:

  1. Virus- och bakterieinfektioner (möjliggör differentiell diagnos).
  2. Parasitiska invasioner.
  3. Sjukdomar av allergisk uppkomst.
  4. Maligna tumörer och leukemi (som en ytterligare metod för primär diagnos).
  5. Läget för patientens immunsystem.

Avkodning av leukocytblodantalet hos vuxna

Vid bedömning av ett blodprov för en leukocytformel hos en vuxen patient kontrollerar specialister vissa indikatorer och deras överensstämmelse med normala värden.

Normen för avkodning av leukoformeln hos en vuxen presenteras i tabellen:

IndexNormalvärde
%X 10 9 / l
Stab neutrofiler1-60,04-0,3
Segmenterade neutrofiler45-722,0-5,5
Eosinofiler0,5-50,02-0,3
Basofiler0-10-0,065
Monocyter3-110,09-0,6
Lymfocyter19-371,2-3,0

Varje registrerad avvikelse från normala värden är anledningen till en mer grundlig undersökning. Alla erhållna resultat utvärderas tillsammans med historikdata, kliniska symtom, patientklagomål och resultaten från andra analyser.

Dechiffrera leukocytblodantalet hos barn

I barnets analyser inträffar konstanta förändringar beroende på kroppens tillväxt och utveckling, därför beror normen på blodformeln hos barn på ålder. Omedelbart efter födseln råder neutrofiler i barnets analyser (cirka 65-70% av det totala antalet celler). Lymfocyter står för 25-30%.

Under de första fem dagarna stiger lymfocytantalet och neutrofilantalet sjunker. Den femte dagen observeras det första fysiologiska korset - nivån av lymfocyter når 50-60% och neutrofiler - från 35 till 47%.

Närmare en månads ålder producerar kroppens kropp mer lymfocyter än neutrofiler, vilket skapar en stark immunitet mot bakterier. I hela leukocytmassan faller upp till 65% på själva lymfocyterna och cirka 15-20% på neutrofiler. Denna blodleukoformel hos barn ger ett 1 år gammalt barn ett starkt immunförsvar, vilket är viktigt för den aktiva utvecklingsperioden..

Efter det första året, när immunsystemet redan är helt bildat, minskar mängden lymfocytmassa gradvis.

Vid fyra års ålder inträffar ytterligare en crossover, under vilken lymfocyter åter jämförs med neutrofiler, vilket bildar en barriär för penetrering av patogena mikroorganismer. Efter det fortsätter antalet neutrofiler att växa och antalet lymfocyter fortsätter att minska..

Närmare det sjätte året påminner avkodningen av barnets leukocytblodantal alltmer om analysen av en vuxen, där huvuddelen faller på neutrofiler och lymfocyter.

Vad är en förändring i leukocytformeln?

I standardleukocytformeln indikeras unga neutrofiler från vänster till höger, följt av mer mogna celler. Det första steget beaktas förhållandet mellan dessa två kategorier. Skift klassificeras i tre typer: vänster, föryngring och höger.

Ett skifte i leukocytantalet

Vad är en förskjutning av leukocytformeln till vänster

Ett tillstånd som indikerar övervägande av unga celler i blodomloppet över mogna, men på grund av deras svaga biologiska aktivitet kan de inte upprätthålla normal immunitet. Anledningen till detta fenomen är ofta:

  • Blodförlust.
  • Sjukdomar som åtföljs av hämning av den hematopoetiska funktionen i benmärgen.
  • Aseptiska inflammatoriska processer.
  • Maligna tumörer.
  • Purulent infektion.
  • Berusning av kroppen.

När en förskjutning av leukocytformeln till vänster bestäms med en fast uttalad föryngring kan resultatet innebära blodsjukdomar (leukemi).

Vad är en förskjutning av leukocytformeln till höger

Ett tillstånd som uppstår när tillväxten av mogna leukocyter detekteras, med en övervägande över alla andra typer av celler. Sådan avkodning är möjlig under sådana förhållanden:

  1. Störning i levern
  2. Njurfunktion.
  3. Exponering för joniserande strålning.
  4. Regelbundna blodtransfusioner.

Efter analysen beräknar laboratorieassistenten det så kallade skiftindexet, vilket återspeglar nivån på det totala antalet nya leukocyter till mer mogna..

Leukocytblodräkning möjliggör differentiell diagnos mellan infektioner av virus- och bakteriegenes, samt att misstänka förekomsten av parasitiska invasioner och förekomsten av neoplasmer av malign uppkomst.

Avvikelser från noma hos vuxna

Lymfocytos, som manifesteras av en ökning av koncentrationen av lymfocyter i blodomloppet, kan indikera utvecklingen av en av följande patologier:

  • Vattkoppor.
  • Syfilis.
  • Rubella.
  • Leukemi.
  • Lymfom.
  • Tuberkulos.
  • Mässling.

Antalet låga lymfocyter kan noteras mot bakgrunden:

  • Immunsuppressiva tillstånd.
  • Autoimmuna sjukdomar.
  • Njurfunktion.
  • Brist på näringsämnen och spårämnen.
  • Strålbehandling.
  • Behandlingar med kortikosteroider.

En ökning av antalet neutrofiler är en viktig indikator på följande sjukdomar:

  • Akut blödning.
  • Berusning.
  • Utveckling av sjukdomar i bakteriell etiologi.
  • Hjärtinfarkt.
  • Vaskulit.
  • Maligna tumörer.
  • Autoimmuna patologier.

Om avkodningen av analysen visar en låg koncentration av neutrofiler kan läkare misstänka följande patologier:

  • Immunsuppressiva tillstånd.
  • Effekt av joniserande strålning.
  • Progressiv infektionssjukdom.

Monocytillväxt indikerar följande förhållanden:

  • Infektioner på grund av påverkan av bakterier.
  • Progression av reumatoid artrit.
  • Körtelfeber.
  • Parasitiska invasioner.
  • Hemoblastos.

En låg koncentration av monocyter i lymfocytformeln hjälper till att misstänka lungtuberkulos. Om en hög nivå av basofiler hittas kan man tänka på närvaron av kronisk myeloid leukemi eller erytremi. Dechiffrering av leukocytformeln hos vuxna kan visa en ökning av eosinofiler, vilket ofta upptäcks under:

  • Allergi.
  • Scharlakansfeber.
  • Parasitangrepp.
  • Hudpatologier.
  • Eosinofil leukemi.

En minskning av eosinofiler hos en vuxen kan utlösas av progressiv tyfus eller binjure hyperaktivitet. Dechiffrering av leukogram utförs med en bedömning av kärnkraftsförskjutningar, där särskild uppmärksamhet ägnas åt förhållandet mellan mogna och omogna neutrofiler.

För närvarande anses leukocytformeln vara en av de viktigaste indikatorerna vid diagnos. Genomförande av en CBC med en bedömning av leukogrammet gör det möjligt att prata om förekomsten av akuta patologiska tillstånd, effektiviteten av den föreskrivna terapeutiska kursen samt möjliga förutsägelser för framtiden.

Möjliga avvikelser från normen hos barn

Eventuella förändringar i leukogrammet, oavsett om det är en förskjutning av leukocytformeln till vänster eller till höger, liksom en ökning eller minskning av leukocytindexet för berusning hos ett barn, indikerar alltid uppkomsten eller utvecklingen av olika patologier.

En hög koncentration av lymfocyter (lymfocytos) diagnostiseras när kroppen påverkas av en infektion av någon etiologi:

  • Kikhosta.
  • Influensa.
  • Rubella.
  • Mässling.
  • Tuberkulos etc..

Förutom ovanstående kan en ökning av cellkoncentrationen orsaka sjukdomar såsom astma, autoimmuna patologier, reaktioner av allergisk uppkomst. En signifikant brist på leukocyter vid denna ålder (lymfocytopeni) indikerar patologisk skada på benmärgen.

Ett stort antal neutrofiler (neutrofiler) eller en neutrofil förskjutning åt vänster under de första dagarna av livet är ett fysiologiskt tillstånd. Vidare finns det en korsning av leukocytformeln.

Patologisk neutrofili kan indikera inflammation i navelsträngssåret (omfalit), enterokolit, streptokockinfektion etc..

En ökning av antalet monocyter karaktäriseras som ett tillstånd (monocytos) som uppträder på grund av svamp- eller virusinfektion. I denna situation måste symtomen bedömas av några visuella tecken:

  • Lymfadenopati.
  • Inflammation i nasofarynx och struphuvudet.
  • Hepatomegali och ömhet i rätt hypokondrium.

Dessutom är en förskjutning av leukocytantalet åt höger eller vänster ofta associerad med en brist på monocyter (monocytopeni). Ett liknande tillstånd kan utvecklas med brist på B-vitaminer och folsyra. Detta problem förenas ofta med järnbrist eller B12 och folatbristanemi..

En ökning av antalet basofiler (basofili) är ett ganska sällsynt tillstånd. Orsaken kan vara förekomsten av tuberkulos hos patienten, skador på lymfkörtlarna, myeloid leukemi.

Eosinofiler kan också ha en förskjutning i leukocytformeln åt vänster eller till höger. Eosinofili kan bero på allergier eller närvaron av parasitiska maskar.

Indikationer för analys

Insamling av biomaterial för den efterföljande bedömningen av leukogrammet rekommenderas i ett av följande fall:

  • Passage av professionell examen.
  • Graviditetsplanering.
  • Förbereder sig för operation.
  • Diagnos av vilken patologi som helst (leukocytformel hänvisar till en av huvudtyperna av marscherande KLA).
  • Förvärring av kronisk patologi.
  • Akut buksmärta, ökad svettning på natten, avmagring, andfåddhet, diarré, svullna lymfkörtlar.

Kliniska indikationer för utnämning av CBC med leukogram:

  • Hypertermi.
  • Feberligt tillstånd.
  • Gemensam ömhet.
  • Kroppsmärtor, allmän sjukdomskänsla.
  • Huvudvärk.
  • Behovet av differentiell diagnos mellan virus- och bakterieinfektioner.
  • Svullna lymfkörtlar.
  • Ökad blödning.
  • Pustulärt utslag på kroppen.
  • Tar immunsuppressiva läkemedel.
  • Kemoterapi eller strålbehandling.
  • Nattsvettningar.
  • Rutinundersökning under sjukhusvistelse.
  • Rutinundersökning av gravida kvinnor.

Förberedelse för analys

För att få de mest tillförlitliga testresultaten måste patienten definitivt förbereda sig för blodprovningsförfarandet:

  1. Blod tas på morgonen, strikt på fastande mage (från det att du äter till analysen är det nödvändigt att motstå mer än 10 timmar). Någon tid innan proceduren kan du dricka ett glas vanligt vatten.
  2. Du måste utesluta fet, rökt, kryddig rätter och tonic-drycker (kaffe, starkt te, energidrycker) från din dagliga meny, liksom all alkohol 3-4 dagar före proceduren.
  3. 1-2 timmar före planerad tid för blodprovtagning får du inte röka (cigaretter, vattenpipor), du får inte lyfta vikter, vara nervös.

Omedelbart efter insamling skickas provröret med biomaterial till laboratoriet för forskning. Laboratorieassistenten, med hjälp av ett mikroskop, bestämmer förhållandet mellan alla synliga leukocyter och beräknar leukogrammet. Dessutom kan en automatisk analysator användas för mer exakta och snabbare resultat..

Analysteknik

Beräkningar av leukocytformeln utförs av kvalificerade vårdpersonal genom att undersöka utstryk under ett mikroskop.

Dessutom används en automatiserad hematologianalysator ofta. Om vissa avvikelser upptäcks utförs en ytterligare mikroskopisk bedömning av utstrykningen med en beskrivning av den tydliga morfologin hos synliga celler och förtydligandet av leukogrammet.

Automatiska enheter gör det möjligt att uppnå bättre resultat: på utrustning är det möjligt att undersöka mer än 2000 celler och under ett mikroskop bara 200. Under ett blodprov på analysatorn blir resultatet mer informativt.

Automatisk räkning har också ett antal nackdelar, eftersom det inte kan skilja mellan neutrofiler efter segmenterade och stabila arter..

Slutsatser

Denna analys är lätt att genomföra, kräver inte dyr utrustning och reagens, så den kan utföras i vilket laboratorium som helst.

Det är mycket informativt och kan användas för primär diagnostik. Det låter dig fastställa närvaron av infektion, parasiter och allergiska reaktioner, för att misstänka förekomsten av maligna tumörer, immunpatologier, blodsjukdomar etc..

Vad är en leukocytformel och hur beräknas den

En av komponenterna i ett blodprov är en leukocytformel. Läkare rekommenderar att den bestämmer sig för vilken patologi som helst, eftersom den är känslig för många patologier. I artikeln kommer vi att analysera alla möjliga förändringar i antalet leukocyter och vad de betyder.

Varianter av leukocyter

Ett fullständigt blodtal består av flera indikatorer. Alla återspeglas i sina egna måttenheter med beteckningar i latinska bokstäver.

Därför, när du får ett blodprov (leukogram) på dina händer, är avkodningen av värden användbar för alla personer:

IndexLatinskt namnNormala värden hos en vuxen
ErytrocyterRBC4,4-5,4 * 10 12 / l
HemoglobinHGB125-165 g / 1
BlodplättarPLT180-330 * 10 9 / l
LeukocyterWBC4,1-9,1 * 10 9 l

Leukocytformeln registreras separat. Det återspeglar förhållandet mellan antalet vita blodkroppar till varandra. Detta är viktigt för klinisk diagnos eftersom alla leukocyter inte är desamma..

Det finns flera varianter av dem, som skiljer sig åt i deras funktioner i människokroppen:

  • Neutrofiler,
  • Lymfocyter,
  • Monocyter,
  • Eosinofiler,
  • Basofiler.

Neutrofiler

En av de mest mångsidiga cellerna. De aktiveras i någon inflammation, det spelar ingen roll, bakteriellt eller viralt. Neutrofiler förstör alla ämnen som är främmande för kroppen och släpper ut kemiska komponenter som lockar andra inflammatoriska celler. Därför utlöses varje inflammatoriskt svar i huvudsak av neutrofiler..

Neutrofila celler delar sig också efter deras mognadsgrad:

  • Myelocyter och metamyelocyter är mycket unga, unga celler som inte utför några funktioner. En frisk person har dem inte i blodet.
  • Stab - mogna celler som alltid finns i blodet. Deras antal ökar dramatiskt under infektionens början..
  • Segmenterade - de mest mogna, mogna cellerna. De utför alla funktioner för att skydda kroppen som är inneboende i neutrofiler. Segmenterade neutrofiler är det allra sista steget i utvecklingen av myelocyter.

Lymfocyter

Dessa är cellerna som utför den andra fasen av immunsvaret. De anländer till inflammationsstället genom att reagera på kemikalier som frigörs av neutrofiler.

Det finns flera typer av lymfocyter:

  • B-lymfocyter - skapa antikroppar mot virus- och bakterieinfektioner.
  • T-lymfocyters hjälpare och mördare - starta arbetet med B-lymfocyter och förstör oberoende virala celler.
  • Naturliga mördarceller - som kan förstöra celler som har smittats av ett virus eller som har genomgått tumörförändringar.

Monocyter

De liknar neutrofiler i sina funktioner. Monocyternas huvuduppgift är att förstöra främmande material. De utför sin uppgift med hjälp av fagocytos.

Detta är processen för absorption av bakterier, virus eller någon annan patogen av en monocyt. Inuti cellen dör detta element och ger monocyter information om deras struktur. I framtiden kommer detta att hjälpa B-lymfocyter att utveckla antikroppar mot just denna patogen..

Eosinofiler och basofiler

Dessa är cellerna som är involverade i allergiska reaktioner. Deras antal ökar kraftigt om människokroppen utvecklar en allergi mot något ämne..

Det beror på de kemiska elementen som eosinofiler frigör att en person utvecklar symtom på en akut allergisk reaktion:

  • Ansiktet sväller,
  • Hosta eller rinnande näsa uppträder,
  • Huden blir röd,
  • Ett utslag uppstår.

Förutom allergier reagerar eosinofiler också på parasiter. Det har bevisats att antalet eosinofiler ökar om det finns en parasitinfektion i kroppen, såsom lamblia eller opisthorchiasis. Detta beror på svaret från eosinofiler på parasitantigener som kommer in i blodet.

Leukocytfunktioner

Det är inte för ingenting som leukoformeln består av flera komponenter. Var och en av dessa celler är viktig för att förse kroppen med ett hälsosamt immunsystem. Allt börjar med inträde av en bakterie eller ett virus i människokroppen. Den patogena mikroben absorberas av neutrofilen, som utför dess matsmältning - fagocytos.

Efter fagocytos behåller neutrofilen en partikel av mikroben som visar den för lymfocyterna. T-lymfocyter och B-lymfocyter organiserar tillsammans en attack mot patogenen. B-celler skapar en massa antikroppar som är idealiska för denna bakterie. Endast sådana gemensamma åtgärder ger ett immunsvar vid någon infektion. Därför är förhållandet mellan leukogramceller så viktigt.

Normala leukogramvärden

I varje laboratorium kan olika värden tas som vanligt, beroende på teknik och reagens som används av laboratorietekniker. Uppföljningsanalys bör därför utföras i ett laboratorium. Detta kommer att bevara riktigheten av värdena och tydligt spåra dynamiken..

Men det finns genomsnittliga kriterier som kan användas om laboratoriet inte har tillhandahållit sina uppgifter.

Normen för antalet celler beror starkt på personens kön och ålder..

ÅlderNeutrofiler,%Lymfocyter,%Monocyter,%Eosinofiler,%Basofiler,%
Nyfödda upp till 28 dagar50-8215-3543071428870-1
Upp till 1 år17-5045-7143012428870-1
Från ett till två år30-5237-6142981428870-1
Upp till 5 år35-6233-5642981428560-1
Upp till tio år45-6730-4642981428560-1
Upp till 15 år45-6725-4143011428560-0,5
Över 16 och vuxna45-7525-4043011427950-0,5

Hur går analysen

Blod för att bestämma antalet leukocyter kan tas på två sätt:

  • Kapillär - från fingret.
  • Venös - från en perifer ven.

Analysindikatorer, tagna på olika sätt, kan skilja sig åt för en person. Men vanligtvis överstiger dessa ändringar inte normala värden. Att se blod under ett mikroskop har alltid använts som en räknesteknik. Det utförs av en laboratorieassistent som räknar antalet celler i synfältet under ett mikroskop.

Beräkningen utförs för 100 celler, så det är bekvämt att ställa in slutresultatet i procent. Innan neutrofiler eller andra celler räknas är synsfältet mentalt uppdelat i tre sektioner från en kant till en annan..

Idag använder många laboratorier en automatisk analysator. Detta är en apparat som räknar alla möjliga celler som den möter..

När du använder en hematologianalysator kan fler celler ses på kort tid. Men i kontroversiella fall föredras visning i mikroskop av en laboratorieassistent. En person kan bestämma mindre skillnader i utseendet på celler som kan indikera patologi..

Varför bestämma leukoformeln

Ett stort antal indikatorer för leukoformula gör det möjligt att svara på många sjukdomar. En välberäknad analys under normala och patologiska förhållanden kommer att vara till stor hjälp för läkaren.

När en läkare instruerar att bestämma antalet leukocyter eftersträvar han flera mål:

  • Hjälp med att ställa en diagnos,
  • Bestämning av processens svårighetsgrad eller aktivitet,
  • Återhämtningsdynamiken,
  • Reaktion eller brist på reaktion mot droger,
  • Tidig upptäckt av komplikationer.

Förändring av mängden och förhållandet i leukogrammet

Vid beräkning av procentandelen neutrofila celler visas förhållandet mellan mogna och unga former av leukocyter nödvändigtvis. Detta låter dig förstå graden av svårighetsgrad av processen och dess svårighetsgrad..

Med en ökning av antalet stabila och unga celler i analysen säger de om en förskjutning av leukocytformeln till vänster, eftersom dessa celler ligger till vänster i formen. Detta talar för ett aktivt immunsvar. I vissa fall kan uppkomsten av de mest omogna cellerna i perifert blod vara en indikation på en onkologisk sjukdom..

Tabell över förhållandet mellan former av neutrofiler i procent av det totala antalet vita blodkroppar.

1 dag1 månad1 år1-5 år gammal6-11 år gammal12-17 år gammalHos vuxna
Segmenterad,%40-7515-4515-4530-7535-7045-7050-75
Hugg,%2 - 16fjortonfemtonfemtonsextonsexton1- 7
Ung,%Bör inte överstiga 1%

I kontroversiella fall eller under kliniska prövningar kan bestämning av leukocytindex för förgiftning (LII) användas. Detta är förhållandet mellan omogna former av neutrofiler som uppträder under akut inflammation till andra celler - lymfocyter, monocyter, eosinofiler.

Indexvärden beräknas utifrån ålder och kön. Det ungefärliga indexantalet är 0,6.

Orsaker till en ökning eller minskning av leukocyter

En ökning av antalet neutrofiler inträffar när:

  • Bakteriella infektioner - tonsillit, pyelonefrit, lunginflammation,
  • Berusning av något slag,
  • Tar glukokortikosteroider - prednisolon,
  • Bränn sjukdom,
  • Koldbrand, hjärtinfarkt.

En minskning av antalet neutrofiler åtföljer:

  • Allvarliga bakterieinfektioner - brucellos, tuberkulos,
  • Virusinfektioner - mässling, röda hund,
  • Effekter av toxiner på benmärg,
  • Strålsjuka,
  • Autoimmuna sjukdomar.

Den främsta orsaken till förändringen i antalet lymfocytceller är olika typer av infektioner. B-lymfocyter mognar i benmärgen och T-lymfocyter i tymus. Denna skillnad betonar att deras funktioner skiljer sig åt. Men i analyserna spelar det ingen roll vilken av fraktionerna som befordras. Laboratoriet undersöker det totala antalet lymfocyter.

Lymfocytos eller ett ökat antal lymfocyter uppstår när:

  • Kroniska bakterieinfektioner - tuberkulos, syfilis, brucellos,
  • Akuta virussjukdomar - influensa, vattkoppor, mässling,
  • Tumörer i blodsystemet - lymfom,
  • Hormonella dysfunktioner - hypotyreos,
  • Makrocytiska anemier - folatbrist,
  • Autoimmuna patologier - systemisk lupus erythematosus.

Ett minskat antal lymfocyter eller lymfocytos åtföljer:

  • Primära immunbrister - DiGeorge syndrom,
  • Sekundär immunbrist - HIV-infektion,
  • Tar glukokortikosteroider - prednison,
  • Akuta bakterieinfektioner - streptokock lunginflammation,
  • Giftiga effekter på benmärg - strålning, tungmetaller.

Monocyter har liten eller ingen klinisk betydelse när de ses individuellt. Därför bedöms deras förändringar vanligtvis i kombination med andra leukocytindikatorer..

Monocyter ökar vanligtvis när:

  • Bakteriella infektioner,
  • Parasitiska invasioner,
  • Tumörer i blodsystemet.

En minskning av antalet monocyter sker praktiskt taget inte utan allmän leukocytopeni. Därför har det inget diagnostiskt värde. Det är värt att nämna smittsam mononukleos. Detta är en virusinfektion, vars huvudkriterium är detektion av mononukleära celler i blodet..

Dessa är celler som ser ut som monocyter, men är patologiska. Hos en frisk person är detektion av mononukleära celler i blodet oacceptabelt.

Eosinofiler och basofiler är ett kriterium för allergiska reaktioner och vissa infektionssjukdomar. Bedömningen av deras antal beror också starkt på det totala antalet leukocyter i blodprovet..

Den vanligaste ökningen av antalet eosinofiler inträffar när:

  • Eosinofilt granulom,
  • Eosinofil leukemi,
  • Parasitiska invasioner,
  • Scharlakansfeber,
  • Allergiska reaktioner,
  • Kroniska dermatoser: psoriasis, eksem.

Låga eosinofiler följer:

  • Tar kortikosteroidmedicin,
  • Vissa allvarliga infektioner, såsom tyfusfeber.

Fullständigt blodantal: norm och tolkning av resultat

En av typerna av laboratoriediagnostik är ett fullständigt blodtal. Det låter dig upptäcka ett stort antal patologier, såsom maligna tumörer, infektiösa, inflammatoriska sjukdomar etc. Den kan också användas för att bedöma effektiviteten av patientens behandling. När allt kommer omkring kan ett allmänt blodprov berätta mycket om kroppens tillstånd..

Endast specialiserade läkare kan korrekt dechiffrera ett allmänt blodprov. Därför, utan lämplig medicinsk kunskap, bör du inte ens försöka göra det själv. Men det kommer inte vara överflödigt att veta vilka indikatorer blodet analyseras, liksom normerna för forskningsresultatet. Du hittar denna information i vår artikel..

Hur man dechiffrerar resultatet av ett fullständigt blodtal?

Vi ger dig två tabeller nedan. I den första av dem anges normerna för resultatet av ett allmänt blodprov, i det andra - leukocytformeln. Låt oss titta närmare på vad som visas i dessa två tabeller..

bord 1

IndexBeteckningHos mänBland kvinnor
Erytrocyter (x 1012 / l)RBC4-5.13,7-4,7
Genomsnittlig volym erytrocyter (fl eller μm3)MCV80-9481-99
Erytrocytsedimenteringshastighet (mm / h)ESR2-152-10
Erytrocytanisocytos (%)RDW11,5-14,511,5-14,5
Hemoglobin (g / l)HGB130-160120-140
Genomsnittlig hemoglobinnivå i erytrocyt (pg)MCH27-3127-31
Genomsnittlig erytrocytkoncentration av hemoglobin (%)MCHC33-3733-37
FärgindexCPU0,9-1,10,9-1,1
Hematokrit (%)HCT40-4836-42
Trombocyter (x 109 / l)PLT180-320180-320
Genomsnittlig trombocytvolym (fl eller μm3)MPV7-117-11
Retikulocyter (%)RÖTA0,5-1,20,5-1,2
Leukocyter (x 109 / l)WBC4-94-9

Tabell 2

Indexx 109 / l%
Rod neutrofiler0,04-0,31-6
Segmenterade neutrofiler2-5,545-72
Basofilerupp till 0,065upp till 1
Eosinofiler0,02-0,30,5-5
Lymfocyter1,2-319-37
Monocyter0,09-0,63-11

I resultaten av ett allmänt blodprov (tabell 1) ges många indikatorer. Låt oss överväga de viktigaste:

  • RBC är det totala antalet röda blodkroppar (erytrocyter). Den patologiska ökningen av dessa celler är associerad med en kränkning av hematopoiesen. En minskning av röda blodkroppar är som regel en följd av anemi, hemolys och blodförlust.
  • HGB - hemoglobin, som är ett protein som innehåller järn. Det transporterar syre till vävnader och koldioxid från dem och upprätthåller också syra-basbalansen. En minskning av hemoglobin beror oftast på anemi.
  • HCT - hematokrit. Det definieras som förhållandet mellan erytrocyterna som har lagt sig till botten efter testet och den totala blodvolymen. En ökning av denna indikator indikerar polyuri, erytrocytos eller erytremi. En minskning av hematokritnivån inträffar med anemi och en ökning av volymen av cirkulerande blod.
  • PLT - blodplättar. Dessa celler är ansvariga för blodproppar. Om antalet minskar kan orsaken vara virussjukdomar, benmärgsskador, bakterieinfektioner och andra patologier. Ökningen av antalet blodplättar orsakas av en mängd olika sjukdomar: från ledsjukdomar till cancertumörer..
  • CPU - färgmätvärde. Det bestämmer mättnaden av röda blodkroppar med hemoglobin. Om det är otillräckligt kan detta indikera järnbristanemi, anemi eller blyförgiftning. När processorn stiger över det normala är orsaken cancer, gastrisk polypos och brist på vitamin B9 och B12.
  • Erytrocytindex:
    • MCV - den genomsnittliga volymen av erytrocyter, som används för att bestämma vatten-saltbalansen och typen av anemi;
    • RDW - graden av mångfald av erytrocyter, som bestämmer hur mycket celler skiljer sig från varandra i volym;
    • MCH - det genomsnittliga innehållet av hemoglobin i erytrocyten; detta kriterium anses vara en analog till färgindikatorn;
    • MCHC - genomsnittlig koncentration och innehåll av hemoglobin i röda blodkroppar; denna indikator beräknas med hänsyn till nivån av hematokrit och hemoglobin.
  • ESR är erytrocytsedimentationshastigheten. Denna indikator låter dig bestämma en mängd olika patologier. I stora mängder observeras det i cancer, infektiösa patologier, inflammatoriska processer etc. En minskning av erytrocytsedimenteringshastigheten är ofta ett resultat av nedsatt blodcirkulation, uppkomsten av anafylaktisk chock och utvecklingen av hjärt-kärlsjukdomar.

Låt oss nu gå vidare till leukocytformeln (tabell 2). Den bestämmer procentandelen av olika typer av vita blodkroppar i blodet, det vill säga det relativa innehållet av varje typ av vita blodkroppar. Vad är denna formel för? Det är mycket viktigt, för med alla förändringar i kroppen minskar eller ökar procentandelen av vissa typer av vita blodkroppar. Det är förknippat med minskningar eller ökningar i andra typer. Enligt den information som erhållits som ett resultat av leukocytformeln är det möjligt att bedöma förloppet för en viss patologi, utseendet på komplikationer och också mer exakt förutsäga utfallet av sjukdomen.

Vad leukocytblodantalet kan säga?

Blodvärden kännetecknar en persons hälsotillstånd och kan i hög grad underlätta diagnosen. Tack vare definitionen av leukocytformeln kan man anta typen av sjukdom, bedöma dess förlopp, förekomsten av komplikationer och till och med förutsäga dess resultat. Och att förstå de förändringar som sker i kroppen kommer att hjälpa till att avkoda leukogrammet.

Vad visar leukocytblodantalet??

Leukocytblodtal är förhållandet mellan olika typer av leukocyter, vanligtvis uttryckt i procent. Studien genomförs som en del av ett allmänt blodprov.

Leukocyter kallas vita blodkroppar som representerar kroppens immunsystem. Deras huvudfunktioner är:

  • skydd mot mikroorganismer som kan orsaka hälsoproblem;
  • deltagande i de processer som förekommer i kroppen under påverkan av olika patogena faktorer och orsakar störningar i det normala livet (olika sjukdomar, exponering för skadliga ämnen, stress).

Följande typer av leukocyter särskiljs:

  1. Eosinofiler. Visas i allergiska, parasitiska, infektiösa, autoimmuna och onkologiska sjukdomar.
  2. Neutrofiler. Skydda mot infektioner, kan förstöra virus och bakterier. Klassificerad i:
    • myelocyter (framväxande) och metamyelocyter (unga - kommer från myelocyter) - är frånvarande i blodet hos en frisk person, bildas endast i extrema fall med de allvarligaste sjukdomarna;
    • stab (ung) - deras antal ökar vid bakteriesjukdomar, om segmenterade neutrofiler inte klarar infektionen;
    • segmenterad (mogen) - presenteras i största mängd, ger kroppens immunförsvar i ett hälsosamt tillstånd.
  3. Lymfocyter. De är ett slags rengöringsmedel: de kan upptäcka, känna igen och förstöra antigener och deltar också i syntesen av antikroppar (föreningar som kan stimulera lymfoida celler, bildar och reglerar kroppens immunsvar), ger immunminne.
  4. Monocyter. Deras huvuduppgift är att absorbera och smälta döda (döende eller rester av förstörda) celler, bakterier och andra främmande partiklar.
  5. Basofiler. Dessa cellers funktioner är inte helt förstådda. Det är känt att de deltar i allergiska reaktioner, i blodproppar och aktiveras under inflammation..

Plasmaceller (plasmaceller) deltar i bildandet av antikroppar och förekommer normalt i mycket låga mängder endast i barnets blod, hos vuxna är de frånvarande och kan endast förekomma vid patologier.

Studien av de kvalitativa och kvantitativa egenskaperna hos leukocyter kan hjälpa till att ställa en diagnos, eftersom procenten av vissa typer av blodkroppar ökar eller minskar på grund av en ökning eller minskning i någon grad av andra med några förändringar i kroppen..

Läkaren ordinerar denna analys för att:

  • få en uppfattning om svårighetsgraden av patientens tillstånd, bedöma sjukdomsförloppet eller patologiska processen, lära sig om förekomsten av komplikationer;
  • fastställa orsaken till sjukdomen;
  • utvärdera effektiviteten av den föreskrivna behandlingen;
  • förutsäga utfallet av sjukdomen;
  • i vissa fall för att utvärdera den kliniska diagnosen.

Teknik för att genomföra, räkna och avkoda analysen

För att beräkna leukocytformeln med ett blodutstryk utförs vissa manipulationer, torkas, behandlas med speciella färgämnen och undersöks i mikroskop. Laboratorieassistenten markerar de blodceller som faller in i hans synfält och gör detta tills totalt 100 (ibland 200) celler ackumuleras.

Fördelningen av leukocyter över ytan av utstrykningen är ojämn: de tyngre (eosinofiler, basofiler och monocyter) ligger närmare kanterna och de lättare (lymfocyter) är närmare centrum.

Vid räkning kan två metoder användas:

  • Schillings metod. Den består i att bestämma antalet leukocyter i fyra delar av utstrykningen.
  • Filipchenkos metod. I detta fall är utstrykningen mentalt uppdelad i 3 delar och räknas längs en rak tvärgående linje från en kant till en annan..

På ett pappersark i lämpliga kolumner noteras kvantiteten. Därefter räknas varje typ av leukocyt - hur många celler som hittades.

Man bör komma ihåg att att räkna celler i en blodutstrykning vid bestämning av leukocytformeln är en mycket felaktig metod, eftersom det finns många svåråtkomliga faktorer som introducerar ett fel: fel vid blodtagning, beredning och färgning av utstryk, mänsklig subjektivitet vid tolkning av celler. Det speciella med vissa typer av celler (monocyter, basofiler, eosinofiler) är att de är ojämnt fördelade i smet.

Vid behov beräknas leukocytindexen, vilket är förhållandet mellan olika former av leukocyter som finns i patientens blod, och ibland används ESR-indikatorn (erytrocytsedimenteringshastighet) i formeln.

Leukocytindex visar graden av berusning och karakteriserar tillståndet för kroppens adaptiva potential - förmågan att anpassa sig till effekterna av toxiska faktorer och klara av dem. De låter dig också:

  • få information om patientens tillstånd
  • utvärdera arbetet i det mänskliga immunsystemet;
  • studera kroppens motstånd;
  • ta reda på nivån på immunologisk reaktivitet (utvecklingen av immunologiska reaktioner av kroppen som svar på effekterna av parasiter eller antigena ämnen) vid skada på olika organ.

Normalt antal leukocyter hos barn och vuxna - tabell

ÅlderEosinofiler,%Neutrofiler
segmenterad,%
Neutrofiler
hugg,%
Lymfocyter,%Monocyter,%Basofiler,%
Nyfödd1-647-703-1215–353-120-0,5
Spädbarn upp till 2 veckor1-630-501-522–555-150-0,5
Bebisar1-516–451-545–704-100-0,5
1-2 år1-728-481-537-603-100-0,5
2-5 år1-632–551-533–553-90-0,5
6-7 år gammal1-538-581-530-503-90-0,5
8 år1-541-601-530-503-90-0,5
9-11 år gammal1-543-601-530–463-90-0,5
12-15 år gammal1-545-601-530–453-90-0,5
Människor över 16 år1-550-701-320-403-90-0,5

Normerna för leukocytformeln beror på personens ålder. Hos kvinnor ligger skillnaden också i det faktum att indikatorer kan förändras under ägglossningen, efter eller under menstruationen, under graviditeten, efter förlossningen. Det är därför som i fall av avvikelser bör du konsultera en gynekolog.

Möjliga avvikelser från normen i leukogrammet

En ökning eller minskning av nivån av vissa typer av leukocyter indikerar patologiska förändringar som förekommer i kroppen.

Skäl för att ändra antalet leukocyter i blodtabellen

Typer av leukocyterUnder normalÖver det normala
Eosinofiler
  • Den inledande fasen av den inflammatoriska processen;
  • allvarliga purulenta infektioner
  • stressande förhållanden;
  • trauma, brännskador, kirurgi;
  • utveckling av hjärtinfarkt (första dagen);
  • berusning med olika kemiska föreningar, tungmetaller.
  • Allergisk sensibilisering (ökad känslighet) i kroppen (bronkialastma, allergisk rinit, pollinos, atopisk dermatit, eksem, eosinofil granulomatös vaskulit, matallergi);
  • läkemedelsallergi (ofta mot följande läkemedel - Aspirin, Euphyllin, Prednisolon, Karbamazepin, penicilliner, Levomycetin, sulfonamider, tetracykliner, läkemedel mot tuberkulos);
  • hudsjukdomar (eksem, dermatit herpetiformis);
  • parasitiska sjukdomar - helminthiska och protozoala invasioner (giardiasis, echinococcosis, ascariasis, trichinosis, strongyloidosis, opisthorchiasis, toxocariasis, etc.);
  • akut period av infektionssjukdomar (scharlakansfeber, vattkoppor, tuberkulos, infektiös mononukleos, gonorré);
  • maligna tumörer (särskilt metastaserande och med nekros);
  • proliferativa (med vävnadsöverväxt) sjukdomar i det hematopoietiska systemet (lymfogranulomatos, akut och kronisk leukemi, lymfom, polycytemi, myeloproliferativa sjukdomar, tillstånd efter splenektomi, hypereosinofilt syndrom);
  • inflammatoriska processer i bindväv (periarteritis nodosa, reumatoid artrit, systemisk sklerodermi);
  • lungsjukdomar - sarkoidos, lung eosinofil lunginflammation, Langerhans cellhistiocytos, eosinofil pleurisy, lung eosinofil infiltrering (Lefleurs sjukdom);
  • hjärtinfarkt (negativt tecken)
Neutrofiler
  • Vissa infektioner orsakade av virus (influensa, mässling, vattkoppor, viral hepatit, röda hund), bakterier (tyfoidfeber och paratyphoidfeber, brucellos), protozoer (malaria), rickettsiae (tyfus), långvariga infektioner hos äldre och svaga människor;
  • sjukdomar i blodsystemet (hypo- och aplastisk, megaloblastisk och järnbrist anemier, paroxysmal nattlig hemoglobinuri, akut leukemi, hypersplenism);
  • medfödd neutropeni (en minskning av antalet neutrofiler i blodet);
  • anafylaktisk chock (en mycket allvarlig och extremt snabbt utvecklande allergisk reaktion med upprepad administrering av allergenet);
  • tyrotoxicos (överskott av sköldkörtelhormoner);
  • exponering för cancerläkemedel;
  • läkemedelsneutropeni (en minskning av antalet neutrofiler i blodet) associerad med ökad känslighet hos individer för verkan av vissa läkemedel (icke-steroida antiinflammatoriska läkemedel, antikonvulsiva medel, antihistaminer, antibiotika, antivirala läkemedel, psykotropa läkemedel, läkemedel som verkar på hjärt-kärlsystemet, diuretika antidiabetika).
  • Infektioner orsakade av bakterier, svampar, protozoer, rickettsia, vissa virus, spiroketer;
  • inflammatoriska processer (reumatism, reumatoid artrit, pankreatit, dermatit, peritonit, tyreoidit);
  • tillstånd efter operation;
  • ischemisk vävnadsnekros (infarkt i inre organ - hjärtinfarkt, njurar, etc.);
  • endogen berusning (diabetes mellitus, uremi, eklampsi, hepatocytnekros);
  • fysisk stress, stressiga situationer, emotionell stress: exponering för värme, kyla, smärta, brännskador och förlossning, graviditet, rädsla, ilska, glädje;
  • onkologiska sjukdomar (tumörer i olika organ);
  • tar vissa mediciner, till exempel kortikosteroider, digitalis, heparin, acetylkolin;
  • förgiftning med bly, kvicksilver, etylenglykol, insektsmedel.
Lymfocyter
  • Akuta infektioner och sjukdomar;
  • miliär tuberkulos (en sjukdom som uppträder utan ett märkbart preliminärt lymfogent stadium, med bildandet av tuberkulösa tuberklar i olika organ);
  • förlust av lymf genom tarmarna;
  • lymfogranulomatos (tumörsjukdom i lymfsystemet);
  • systemisk lupus erythematosus;
  • aplastisk anemi (vid vilken hämning eller upphörande av tillväxt och mognad av alla groddar i benmärgen utvecklas);
  • njursvikt;
  • terminal (gräns) stadium av cancer;
  • immunbrister (nedsatt immunitet med T-cellbrist);
  • Röntgenbehandling;
  • tar läkemedel med cytostatisk (antitumör) verkan (klorambucil, asparaginas), glukokortikoider, administrering av anti-lymfocytiskt serum.
  • Infektionssjukdomar: infektiös mononukleos, viral hepatit, cytomegalovirusinfektion, kikhosta, ARVI, toxoplasmos, herpes, röda hund, HIV-infektion;
  • sjukdomar i blodsystemet: akut och kronisk lymfocytisk leukemi; lymfosarkom, sjukdom med tung kedja - Franklins sjukdom;
  • förgiftning med tetrakloretan, bly, arsenik, koldisulfid;
  • behandling med läkemedel som Levodopa, Fenytoin, Valproinsyra, narkotiska smärtstillande medel.
Monocyter
  • Aplastisk anemi (skada på benmärgen);
  • hårcell leukemi;
  • pyogena (pyogena) infektioner;
  • förlossning;
  • kirurgiska ingrepp;
  • chockförhållanden;
  • tar glukokortikoider.
  • Infektioner (viral, svamp, protozo och rickettsial natur), liksom återhämtningsperioden efter akuta infektioner;
  • granulomatos (utveckling av granulom i organ och vävnader): tuberkulos, syfilis, brucellos, sarkoidos, ulcerös kolit (ospecifik);
  • systemiska kollagenoser - sjukdomar som kännetecknas av skador på bindväv (systemisk lupus erythematosus), reumatoid artrit, periarteritis nodosa;
  • blodsjukdomar (akut monocytisk och myelomonocytisk leukemi, myeloproliferativa sjukdomar, myelom, lymfogranulomatos);
  • förgiftning med fosfor, tetrakloretan.
Basofiler
  • Graviditet;
  • ägglossningsperioden
  • hypertyreoidism;
  • progression av infektionssjukdomar;
  • akut lunginflammation
  • stärka sköldkörtelns funktion;
  • utvecklingen av Itsenko-Cushings syndrom (en neuroendokrin sjukdom som kännetecknas av ökad produktion av binjurebarkhormoner);
  • tar läkemedel från kortikosteroidgruppen;
  • patologi i benmärgen.
  • Kronisk myeloid leukemi - en tumörsjukdom i blodet (eosinofil-basofil förening);
  • myxödem - en sjukdom som orsakas av otillräcklig försörjning av organ och vävnader med sköldkörtelhormoner (hypotyreoidism);
  • vattkoppor;
  • överkänslighet mot mat eller droger;
  • reaktion på införandet av ett främmande protein;
  • nefros - njursjukdom, åtföljd av ett brott mot protein-lipid- och vattensaltmetabolism;
  • kroniska hemolytiska anemier;
  • tillstånd efter splenektomi (operation för att ta bort mjälten);
  • Hodgkins sjukdom (en malign tumör som utvecklas från lymfoid vävnad);
  • behandling med östrogener, läkemedel mot sköldkörteln;
  • ulcerös kolit.

En förändring i leukocytformeln

Inom medicin finns det begrepp om en förändring av leukocytformeln, vilket indikerar avvikelser i patientens hälsotillstånd.

Förskjutning av leukocytformeln till vänster och höger - tabellen

Skift åt vänsterSkift åt höger
Förändringar i blodtalet
  • Antalet stabilt neutrofiler ökar;
  • möjligt utseende av unga former - metamyelocyter, myelocyter.
  • Andelen segmenterade och polysegmenterade former ökar;
  • hypersegmenterade granulocyter uppträder.
Vilka hälsoproblem indikerar det?
  • Akuta inflammatoriska processer;
  • purulenta infektioner;
  • förgiftning (förgiftning med giftiga ämnen) i kroppen;
  • akut blödning (blödning med brustna blodkärl);
  • acidos (kränkning av syra-basbalansen med en förskjutning mot syra) och koma;
  • fysisk stress.
  • Megaloblastisk anemi;
  • njure- och leversjukdomar;
  • tillstånd efter blodtransfusion.

För att få data om patientens tillstånd, baserat på resultaten av leukocytformeln, beaktas skiftindex. Det bestäms av formeln: IS = M (myelocyter) + MM (metamyelocyter) + P (stab neutrofiler) / C (segmenterade neutrofiler). Normen för skiftindex för leukocytformeln hos en vuxen är 0,06.

I vissa fall kan det finnas ett sådant fenomen som ett betydande innehåll i blodet hos unga celler - metamyelocyter, myelocyter, promyelocyter, myeloblaster, erytroblaster. Detta indikerar vanligtvis tumörsjukdomar, onkologi och metastas (bildandet av sekundär tumörfoci).

Korsningen av leukocytformeln

Korsningen av leukocytformeln är ett begrepp som uppstår när man analyserar ett barns blod. Om förändringar i blodet hos en vuxen orsakas av sjukdomar eller en signifikant effekt på kroppen av skadliga faktorer, då förändringar hos små barn inträffar i samband med bildandet av immunsystemet. Detta fenomen är inte en patologi, men anses vara helt normalt. Icke-standardnummer beror bara på bildandet av immunitet.

Den första leukocytövergången inträffar vanligtvis i slutet av den första veckan i ett barns liv. Vid denna tidpunkt utjämnas antalet neutrofiler och lymfocyter i blodet (de blir cirka 45% vardera), varefter antalet lymfocyter fortsätter att växa och neutrofiler - för att minska. Detta anses vara en normal fysiologisk process..

Den andra korsningen av leukocytformeln inträffar vid 5–6 års ålder, och först vid tio års ålder närmar sig blodräkningarna normen hos en vuxen.

Enligt ett antal medicinska författare har för närvarande barn en tidigare crossover i leukocytformeln, en tendens till eosinofili, relativ neutropeni och en ökning av antalet lymfocyter..

Hur man bestämmer arten av den inflammatoriska processen genom blodprov - video

Leukocytformeln kan ge många svar i händelse av svårigheter att diagnostisera en sjukdom och förskriva terapi, liksom att karakterisera patientens tillstånd. Det är dock bättre att överlåta avkodningen av blodprovet till en erfaren specialist. Läkaren kan ge detaljerade förklaringar och justera behandlingen.